Namiętność, seks i ekonomia - prof. dr hab. Bogdan Wojciszke


Episode Artwork
1.0x
0% played 00:00 00:00
Oct 30 2018 107 mins   1

Czy namiętność (miłość namiętna) i seks (pożądanie seksualne) to dwa odrębne zjawiska, czy raczej dwie strony tego samego medalu? Jakie funkcje spełnia seks, a jakie namiętność? W jaki sposób różnice płci wpływają na poszukiwanie partnera do związku długotrwałego i krótkotrwałego? Wykład wprowadzi Was w świat wielkich uczuć. Profesor Wojciszke opowiada o niezależności namiętności i seksie oraz ekonomice seksu, rozkładając miłość na jak najmniejsze składniki.



prof. dr hab. Bogdan Wojciszke – autor licznych badań z zakresu spostrzegania i oceniania ludzi, dynamiki bliskich związków uczuciowych, psychologii władzy, postawy Polaków wobec przekształceń własnościowych, produktywności i godności jako wartości etycznych współczesnego społeczeństwa polskiego. W ramach staży naukowych przebywał na Uniwersytecie w Aberdeen, w Max-Planck-Institut w Berlinie, w Paryżu i Oxfordzie. Stypendysta Fundacji Humboldta. Uzyskał liczne nagrody, m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej i Polskiej Akademii Nauk.



Prowadzi badania dotyczące takich zagadnień, jak spostrzeganie i ocenianie ludzi (w tym samego siebie), interesują go zwłaszcza dwa rodzaje treści, jakie odgrywają tu kluczową rolę – sprawczość (sprawność, kompetencja, nastawienie na cele) i wspólnotowość (moralność i funkcjonowanie społeczne) oraz zasady dokonywania ocen moralnych. Po drugie, bada spostrzeganie świata społecznego, interesuje go powszechne w Polsce zjawisko delegitymizacji (pozbawiania prawomocności) porządku społecznego i jego następstwa. Po trzecie, psychologia statusu i władzy, przede wszystkim, w jaki sposób podwyższenie statusu czy nabycie władzy zmienia funkcjonowanie człowieka.