Dwudziestego o dwudziestej - Ela Kinowska


Episode Artwork
1.0x
0% played 00:00 00:00
May 02 2024 80 mins  

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka naszej serii rozmów o fotografii, którego bohaterką jest Ela Kinowska. W swoim artystycznym życiu zajmuje się filmem, fotografią oraz animacją kultury. W 1990 roku wyemigrowała do Kanady. Po drodze mieszkała w Norwegii, Rosji, Kirgistanie i na Słowacji. Obecnie mieszka w Sopocie.Jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra ekonomii.

Miłośniczka sztuki i dobrej kawy. Wiecznie z aparatem w kieszeni i ciągle w drodze. Zajmuje się fotografią dokumentalną, zawsze wierna filozofii decydującego momentu. Aparat w jej ręku jest narzędziem poszukiwania. Prezentowała swoje fotografie na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Kanadzie, Meksyku, Serbii, Węgrzech, Polsce, Rosji i Kolumbii (ta ostatnia w Muzeum Sztuki Współczesnej w Bogocie). W 2005 roku zdobyła Grand Prix w konkursie International Biennale, Women the Image Creators, w Guadalajarze, Meksyku.

W 2019 roku została zaproszona jako edytorka/fotografka do współpracy przy książce o filmie polskim, która została wydana w Argentynie (“Dialogos con el cine polaco”). Bierze też czynny udział w polskich gremiach fotograficznych m.in. Fotograficznym Mastermindzie i Polish Women Photographers.

We wrześniu 2021 wydała swój pierwszy album fotograficzny “Sopot Beach”, który jest zbiorem fotografii zrobiony podczas pandemii na sopockiej plaży. Wierzy w siłę przekazu przez sztukę i dialog. Porusza aktualne tematy społeczne: np. projekt “Retratos en Petroleo” zrealizowany w dżungli ekwadorskiej podejmuje kwestie skutków zanieczyszczenia odpadami po wydobyciu ropy naftowej.

W swoim ostatnim projekcie “Capslove story”, zrealizowanym w Sopocie zmaga się z tematem zanieczyszczenia plaży. Współpracuje z artystami w kraju i zagranicą, buduje mosty międzykulturowe.

Zajmuje się także filmem. Wyprodukowała film dokumentalny “And who are you?” dla telewizji kanadyjskiej, poruszający kwestię tożsamości narodowej w Kanadzie, z polskimi wątkami. Jako niezależny producent zrealizowała też produkcję filmu dokumentalnego o wyprawie “Red couch tour”, flagowym projekcie na obchody 150-lecia Kanady. W 2017 roku przejechała wraz z partnerem całą Kanadę z czerwoną kanapą, na którą zapraszali Kanadyjczyków w poszukiwaniu odpowiedzi na jedno pytanie: czym jest dla nich Kanada.

Od kilku lat jest mieszkanką Sopotu, gdzie w 2018 założyła Fundację Edukacja.Kultura.Sztuka, której jest Prezeską. Jej lista wystaw jest tak długa, że z wielką przyjemnością odsyłam Was do strony internetowej https://elaphoto.com/ gdzie oprócz wykazu najważniejszych wystaw Eli, znajdziecie również więcej fotografii jej autorstwa.

A teraz, zapraszamy do wysłuchania rozmowy wypełnionej po same jej brzegi ogromną dawką radości :)

Rozmowa została zarejestrowana podczas spotkania online, zrealizowanego specjalnie dla Polish Women Photographers