Gdyby intralogistykę ująć w ramę definicji, to mogłaby ona wyglądać tak, że jest to transport materiałów i produktów w obrębie danego zakładu produkcyjnego, który zaczyna się w magazynie [przyjęcie surowców] i w magazynie się kończy [czyli tam, gdzie wydaje się gotowe produkty]. To ujęcie w dużym uproszczeniu. Sygnując je cyfrą 4.0, mówimy o czymś więcej. Nierzadko dodajemy intralogistyce inteligencji.
Stąd dziewiąta rozmowa w Biznes i Produkcja Podcast toczy się wokół pytań o m.in.:
Na czym polega intralogistyka przyszłości?
Jakimi narzędziami możemy na tę przyszłość odpowiedzieć?
Jakie technologie łączy w sobie wewnątrzzakładowy transport przyszłości?
Od czego zaczyna się rewolucja w intralogistyce?
Które procesy transportu międzyoperacyjnego opłaca się automatyzować?
Na czym polegają projekty hybrydowe?
Kiedy wprowadzać roboty mobilne?
O tym mówi Piotr Gładysz, ekspert ds. intralogistyki w ASTOR, niemal od początku kariery zawodowej (2005) związany z firmą ASTOR. Początkowo jako sprzedawca, następnie wieloletni dyrektor poznańskiego oddziału ASTOR. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej na kierunku Automatyka i robotyka. W 2008 r. ukończył także studia podyplomowe na Politechnice Poznańskiej w zakresie nowoczesnych systemów zarządzania produkcją i logistyką.
Od 2012 roku w roli kierownika projektów w zakresie koordynacji inwestycji z uwzględnieniem transportu wewnętrznego. Od 2017 roku jako dyrektor ds. przygotowania inwestycji, brał udział w największych projektach realizowanych przez firmę ASTOR, głównie w branży meblarskiej. Jego zawodową pasją i specjalizacją jest intralogistyka, ze szczególnym uwzględnieniem transportu międzyoperacyjnego. Wspólnie z zespołem linii biznesowej intralogistyka, projektuje rozwiązania tzw. end-of-line (m.in.: pakowanie, paletyzacja, znakowanie, transport do MWG) oraz automatyczne systemy połączone z systemami ERP/WMS/APS.