Michał Turowski: moja pasja, moja codzienność


Episode Artwork
1.0x
0% played 00:00 00:00
Aug 07 2018 33 mins  
To rozmowa o pasji, wolności twórczej i codzienności. W tym wywiadzie słowo "pasja" nie pada. Przejawia się ona w sposób nieoczywisty, jako zasadniczy motyw działania głęboko osadzony w codziennej życiowej praktyce. A rozmawiam z Michałem Turowskim – wydawcą, kuratorem, muzykiem. Konsekwentnym wyrazicielem postawy "do it yourself."

W obiegu medialnym zafunkcjował jako „bezkompromisowy 19-latek, który założył własną wytwórnię”. Od tego czasu minęło 10 lat. Michał nie ma w sobie nic co sugerowałoby podatność na automitologizację. Stąpa twardo po ziemi i chadza swoimi ścieżkami.

Dorobek wydawnictw - Oficyny Biedota i BDTA - to ok. 200 płyt dokumentujących poczynania twórców polskiej sceny eksperymentalnej, elektronicznej i postawangardowej. Trudno sobie ową scenę bez tych wydawnictw wyobrazić. Są zapisem często unikalnych, efemerycznych działań, frapujących nie tylko kolekcjonerów i fanów. Zbiór tych płyt, jak i poszczególne pozycje, mogą być przedmiotem badań z obszaru filozofii, socjologii, antropologii kulturowej, estetyki, muzykologii. Dziś głównym polem aktywności Michała Turowskiego jest projekt Mazut, który współtworzy z Pawłem Starcem. Ich dorobek to kilkanaście płyt.

Spotkaliśmy się we Wrocławiu podczas party towarzyszącego wydaniu nowego numeru periodyku "Biuro", organu prasowego BWA Awangarda. Rozmawialiśmy też o niemetafizycznym pesymizmie, widzeniu świata w kategorii szansy i potencjału do wykorzystania.

linki:
https://mazutnoise.bandcamp.com/
http://bdta.pl

http://15audio.pl

W nagraniu wykorzystałem "Two words" by Uncle Milk http://freemusicarchive.org/music/Uncle_Milk/STR8/two_words

Autor fotografii: Paweł Starzec.