Football Club #45 Devadesátky je potřeba dostat z českého fotbalu, říkají Haindlová a Tomíček


Episode Artwork
1.0x
0% played 00:00 00:00
Apr 26 2024 57 mins   10

Advokáti Markéta Vochoska Haindlová a Zdeněk Tomíček se věnují sportovnímu právu. Jak si po právní stránce stojí fotbal v Česku? Daří se čistit prostředí od „starých“ struktur? Jak velký vliv mají hráčští agenti? Mají fotbalisti dostatečné zastání? Jak je to s jejich statusem OSVČ?

V posledních letech fanoušci i v tuzemsku sledovali některé vážné spory mezi hráči a kluby ve chvílích, kdy došlo k porušení smluv a závazků. Například přeřazení do rezervního mužstva se více či méně úspěšně bránili například Michal Jeřábek nebo Martin Hašek, jejichž případy nakonec musel rozlousknout až Mezinárodní rozhodčí soud CAS v Lausanne.

Specifikem Česka naopak zůstává status fotbalistů coby osob samostatně výdělečně činných. Tuhle praxi v Evropě užívají už pouze v Rumunsku a Slovinsku. Podle některých expertů se hráčům kvůli dané praxi dostává nižší pracovně-právní ochrany.

Určité vedení i v podobě právní pomoci a ochrany potřebují fotbalisti přestupující mezi kluby a do zahraničí, sportovní advokáti tak mají důležitou roli u jednacího stolu. Malými krůčky se může zlepšit také postavení fotbalistek, na něž má dbát i Rámec minimálních standardů UEFA pro ženské národní týmy.

Všechna výše uvedená témata jsou náplní dalšího dílu podcastu Football Clubu – tentokrát s průvodním motivem „sportovní právo v kontextu českého fotbalu“.

Debatovat a vysvětlovat do studia přišli Markéta Vochoska Haindlová, advokátka a předsedkyně České asociace fotbalových hráčů, a rovněž sportovní advokát Zdeněk Tomíček, který coby vedoucí sekce fotbalového práva advokátní kanceláře CEE Attorneys dbá na blaho mnoha aktivních hráčů. Přejeme inspirativní poslech!