37. Islam w podręcznikach szkolnych: dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska, dr hab. Joanna Modrzejewska-Leśniewska, Aleksandra Tołczyk


Episode Artwork
1.0x
0% played 00:00 00:00
Nov 23 2023 52 mins   1

W tym odcinku podcastu rozmawiamy z dr hab. Katarzyną Górak-Sosnowską, prof. SGH, dr hab. Joanną Modrzejewską-Leśniewską, prof. SGH oraz mgr Aleksandrą Tołczyk o ich najnowszej książce „Islam i muzułmanie w podręcznikach szkolnych”. Autorki badały w niej, jakie wizerunki islamu i muzułmanów pojawiają się w polskich podręcznikach do edukacji dla bezpieczeństwa, geografii, historii i wiedzy o społeczeństwie.

🔹 Czy w polskich szkołach jest przewidziane miejsce na naukę o islamie, a jeśli tak, to na jakim poziomie i na jakich lekcjach?

🔹 Dlaczego powinno się uczyć o islamie w szkole?

🔹 Czego o islamie jako religii może się dowiedzieć uczeń w szkole?

🔹 Jakie są obszary problematyczne tej wiedzy?

🔹 Czego brakuje w szkolnym nauczaniu o islamie (i ogólniej religiach) w nauczaniu historii?

🔹 Czy w podręcznikach do WOSu i edukacji dla bezpieczeństwa pojawiają się stereotypy wiążące islam z zagrożeniem dla Europy?

___
Książkę możecie pobrać za darmo tutaj.

___

Ten odcinek powstał w ramach projektu Empathy: Let’s Empower, Participate and Teach Each Other to Hype Empathy. Challenging discourse about Islam and Muslims in Poland, finansowanego przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie należą wyłącznie do autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani Komisja nie ponoszą za nie odpowiedzialności.