60. Na herbatce u borsuka. Z Tomaszem Samojlikiem rozmawiam o granicy między fikcją a nauką w książkach dla dzieci.


Episode Artwork
1.0x
0% played 00:00 00:00
Oct 12 2023 43 mins   1

Wiemy już, że wilk z "Czerwonego Kapturka" zupełnie deformuje prawdziwy obraz wilków a sowy nie są najmądrzejszymi z ptaków. Ale co właściwie wiemy o borsukach? Co wiemy o ryjówkach? Co wiemy o rodzinnych relacjach w stadzie żubrów? Prawdopodobnie niewiele.

Po pierwsze dlatego, że za naszych czasów nie było za bardzo książeczek o borsukach. A po drugie dlatego, że jeśli już były, opowiadały nam często o ludzkich zachowaniach w ciele borsuków. O borsukach robiących na drutach, popijających herbatkę i zamiatających swoje norki przypominające ludzkie domy. Dziś na szczęście to się zmienia i nawet my, dorośli, możemy z dziecięcych książek poznać otaczającą nas przyrodę.

Zapraszam Cię na rozmowę z Tomaszem Samojlikiem, doktorem nauk przyrodniczych, autorem komiksów i książek dla dzieci, twórcą kultowej postaci Żubra Pompika i ryjówki Dobrzyka.

Rozmawiamy o:

  • antropomorfizacji zwierząt. Na ile powinniśmy nadawać zwierzętom ludzkie cechy, a na ile wiernie odwzorować rzeczywistość?
  • tym, jak przez lata baśnie zaburzyły postrzeganie zwierząt,
  • niezwykłej historii przywrócenia żubra do środowiska naturalnego po wytępieniu gatunku w 1919 roku.

Ten odcinek jest częścią dłuższego cyklu "Przyrodnicze Opowieści" realizowanego w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku. W podcaście wspominałam dwie książki Tomasza:

  • serię "Żubr Pompik"
  • serię o borsuczce Tarmosi