Feb 27 2025 7 mins 8
De prijzen op de cryptomarkt zijn flink naar beneden gekletterd. Bitcoin verloor meer dan 10% sinds vorige week, en bij veel altcoins is de schade nog groter. Na een periode van zijwaartse beweging heeft de markt eindelijk een richting gekozen: naar beneden. Voor nieuwe beleggers kan dit schrikken zijn, maar ook in stijgende markten maakt Bitcoin soms dit soort duikvluchten, tot wel 30% vanaf de top.
Bij ByBit werd afgelopen vrijdagmiddag voor 1,5 miljard aan Ethereum geroofd. Daarmee was het direct de grootste cryptohack ooit, in dollars gemeten. Tijdens een routine-transactie lukte het de hackers om ByBit te foppen. De ondertekenaars van de transactie kregen precies te zien wat ze verwachtten, maar onder de motorkap hadden de hackers hun eigen transactie verstopt. Gelukkig lijkt de exchange de klap op te kunnen vangen.
Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kunnen we de Noord-Koreaanse Lazarus Group aanwijzen als dader. Dat zijn de beruchte staatshackers die inmiddels een hele waslijst aan slachtoffers hebben gemaakt. Bijvoorbeeld de Indiase exchange WazirX, crypto game Axie Infinity, maar ook de hack van Sony in 2014, het WannaCry schandaal en een aanval op de centrale bank van Bangladesh. Het vervelende aan de Lazarus Group is dat ze geen haast hebben met het witwassen van hun tegoeden en niet open staan voor onderhandeling. ByBit gaat die tegoeden niet meer terugzien.
De Amerikaanse beurswaakhond SEC laat ondertussen zijn rechtzaken tegen Coinbase en Uniswap varen. Deze twee rechtszaken gingen over het illegaal verhandelen van effecten. Bij Coinbase ging het om een grote exchange die tegen de regels van de SEC in allerlei crypto-effecten op hun platform heeft genoteerd. Maar er zijn helemaal geen duidelijke regels op dit gebied. Uniswap is het boegbeeld als we het hebben over decentrale exchanges. Daar zitten ontwikkelaars achter die een bedrijf vormen, en daar voerde de SEC een rechtszaak tegen. Die rechtszaak was een behoorlijke klap, omdat tot dat moment werd gedacht dat de decentrale wereld onaangeraakt zou blijven. UniSwap zelf noemt het een "enorme overwinning voor decentralized finance" en bevestigt dat deze technologie altijd aan de goede kant van de wet heeft gestaan.
Het congres beweegt niet heel rap met het maken van duidelijke regels, maar de beginnetjes zijn er. De houding van de beurswaakhond is daar onderdeel van, maar ook het feit dat deze SEC nauwer gaat samenwerken met de CFTC, de waakhond voor grondstoffenmarkten. Vermoedelijk krijgt deze grondstoffenwaakhond het ook voor het zeggen in het domein van de memecoins. Het is nog wachten op echt duidelijke regels, maar de onzekerheid voor cryptobedrijven in de VS is wel weg, ook omdat de waakhonden inmiddels makke lammetjes zijn geworden.
Deze week in de Cryptocast
Een gesprek met Marcel Koeslag van BDO en co-host Mauro Halve over het schenken en erven van crypto. We betalen in Nederland belasting over schenken en erven, dat is hopelijk geen nieuws. Maar bij crypto zitten er een aantal interessante kanten aan. Wanneer is een crypto-schenking definitief? En hoe neem je het overdragen van je vermogen in crypto op in je testament?
Met Daniël Mol bespreken we elke week de stand van de cryptomarkt. Luister live donderdagochtend rond 8:50 in De Ochtendspits, of wanneer je wilt via bnr.nl/podcast/cryptocast
See omnystudio.com/listener for privacy information.