S02E04 Izrael przestał być państwem europejskim | dr Agnieszka Bryc


Episode Artwork
1.0x
0% played 00:00 00:00
Oct 14 2024 46 mins   8 1 0
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień.
*
W “Bloku wschodnim” rozmawiamy z dr Agnieszką Bryc, politolożką specjalizująca się w sprawach bliskowschodnich o politycznym klinczu w trójkącie Izrael - Rosja - Iran.
Widmo wojny irańsko-izraelskiej, stale obecne w relacjach tych dwóch państw staje się w ostanim czasie coraz bardziej realne. Terrorystyczny ataku Hamasu na Izrael, zbrojna inwazja Izraela w Gazie i ostatnio w Libanie, wywołała reakcję Teheranu w postaci wypuszczenia dronów i pocisków balistycznych w kierunku Izraela. Konfrontacja tych dwóch graczy, pozostających de facto w stanie wojny, ale prowadzonej do tej pory w cieniu, teraz staje się konfrontacją otwartą.

Agnieszka Bryc uspokaja nasze obawy, co do otwartej wojny regionalnej, bo chociaż obie potęgi militarne - Iran i Izrael, są egzystencjalnymi wrogami, nie przewiduje wybuchu regularnych działań wojennych w najbliższym czasie. Wspólnie próbujemy więc zrozumieć, w jakim kierunku rozwinie się ten konflikt i jaką rolę w tej bliskowschodniej układance odgrywa Rosja. Kreml, uważany za tradycyjnego sojusznika Izraela, po ataku terrorystycznym Hamasu zareagował krytyką Izraela i zdaje się popierać Hamas. Jednocześnie Iran od wielu miesięcy dostarcza Rosji słynne drony uderzeniowe Shakhed i być może broń balistyczną. Jednocześnie czasie Izrael wcale nie kwapił się z wyrażeniem poparcia dla Ukrainy w jej wojnie obronnej przeciwko Rosji. Agnieszka wyjaśnia nam tę skomplikowaną logikę ulotnych sojuszy.

Podobnie jak Rosja, która dokonuje zwrotu azjatyckiego w swojej polityce, Izrael też przestaje być państwem tożsamościowo europejskim, a ewoluuje w kierunku modelu państwa bliskowschodniego. Oznacza to, że nie ma sojuszy, których nie można zawrzeć i nie ma partnerów, których nie można zdradzić. Doszukujemy się tu podobieństw do rosyjskiej rzeczywistości politycznej, rządzącej się etyką “pacanską”, czyli osiedlowych dresiarzy respektujących jedynie siłę i biegłych w taktycznej zmianie sojuszników. Agnieszka Bryc konceptualizuje dla nas ten proces, nazywając go w rozmowie “natywizacją”, która dotyczy nie tylko klasy rządzącej, ale też szerzej społeczeństw Rosji i Izraela.

BLOK WSCHODNI
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.