46. Våra berättelser, del 2. Med Melita och Walter


Episode Artwork
1.0x
0% played 00:00 00:00
Mar 25 2024 27 mins   4
Det här är ett specialavsnitt av Din podd på jorden där vi utforskar erfarenheter av migration. I detta andra av två avsnitt möter vi Melita från Bosnien och Walter från det forna Sudetenland som samtalar om sina erfarenheter av att komma som nya till Sverige.

Kulturparken Småland och Utvandrarnas hus driver projektet ”Migrationsberättelser då och nu” som fått stöd från Kulturrådet, Region Kronoberg och Växjö kommun. Frågor om migration är både universella och tidlösa. Museets verksamhet har hittills handlat specifikt om den svenska emigrationen till Amerika, men nu vill vi delvis också beröra bredare frågor om migration. I projektet testar vi nya metoder för det genom olika typer av samarbeten. Vi vill lyfta andras röster om migration och samtidigt arbeta med att tillgängliggöra vårt eget migrationshistoriska material.

Som en del i projektet presenterar vi därför två pilotavsnitt som går under titeln ”Våra berättelser”. I det första avsnittet möter vi Adiam från Eritrea och Miriam från Uruguay och i det andra möter vi Walter och Melita. De medverkande har till största del själva arbetat fram innehållet i samarbete med Kulturparken Småland.

Producent är Emma E Produktion på uppdrag av Kulturparken Småland.

Musik i avsnittet:
“Hungaria” by Latché Swing
freemusicarchive.org/music/Latch_Sw…2008/Hungaria/
From the Free Music Archive freemusicarchive.org, CC BY-NC