Podcast EduRevue: Mezi námi je zaměřený na lidské a profesní příběhy, na povídání o tom, jak proměňovat svůj vlastní přístup k učení a řízení školy. Je diskuzí o tématech, jak reagovat na změny ve společnosti, aby se ředitelé, učitelé i žáci ve škole cítili lépe, chodili do ní rádi a učili se vzájemně to, co je naplňuje a co se jim může do života opravdu hodit.
Ve čtvrtém díle podcastu se potkaly Iva Klugová s Dagmar Viláškovou. Povídaly si mimojiné i o tom, že díky péči speciálních pedagogů o heterogenní třídy dostávají děti se speciálními vzdělávacími potřebami šanci začít svůj život jinak. A jak je i s lehkým mentální postižením je možné studovat běžnou základní školu.
Iva Klugová je vysokoškolskou pedagožkou v oboru speciální pedaogiky na Ostravské univerzitě a na VŠ Ambis. V NPI ČR je vedoucí krajských koordinátorů logopedické péče.
Dagmar Vilášková je speciální pedagožka s mnoha dalšími profesními zkušenostmi ve spřízněných oborech. Začínala jako učitelka v mateřské škole, ale pak se jí narodil syn s těžkým handicapem, a to ji nasměrovalo do oblasti speciální pedagogiky. Dnes zakládá a buduje na základních školách školní poradenská pracoviště. V NPI ČR je vedoucí krajských koordinátorů pro osoby s poruchami autistického spektra.
Co v podcastu zazní
Jak důležitá je kvalitní sdílená příprava učitelů, kteří mají ve třídách děti se speciálními vzdělávacími potřebami?
Co to je heterogenní třída a jak se v takové třídě učí s pomocí speciálního pedagoga?
Jak se proměňuje klima základních škol, které si dopřejí ve školním poradenském pracovišti zaměstnávat psychologa a speciálního pedagoga?
Jak konkrétně pomáhají rodičům, pedagogům a samozřejmě žákům krajští koordinátoři NPI ČR po logopedickou péči a pro osoby s poruchami autistického spektra?