#77 Mýtus, že tvrdá práce vede k většímu blahobytu, je vyčerpaný. Práce v pozdním kapitalismu.


Episode Artwork
1.0x
0% played 00:00 00:00
Apr 18 2024 53 mins   6

V dnešním světě musí téměř každý z nás pracovat, abychom byli schopni pokrýt naše základní životní potřeby. Zároveň je pro nás ale práce i něčím, co nás může naplňovat a od čeho odvozujeme naše společenské postavení. Od narativu 90. let, kdy se mluvilo hlavně o kariérním růstu a o tom, že ti, kdo se snaží to daleko dotáhnou, se náš vztah k práci, i vlivem sociálních sítí, v mnohém proměnil. Dneska se už tak mnohem více mluví o důležitosti volného času, požadavku dostatečného ohodnocení nebo třeba o tom, že je v pořádku odmítat pracovat přesčasy, nevykonávat to, co není v popisu naší práce a stanovovat si hranice.

S ekonomickým antropologem Martinem Tremčinským jsme se bavili o tom, proč mnohým z nás nevyhovuje způsob, kterým musíme pracovat, o systematickém podhodnocování reprodukční práce, ale i o tom, jakých změn jsme v oblasti práce dosud dosáhli a proč má smysl organizovat se na pracovišti.

Moderuje Anežka Lindaurová.


Cover:

Valentýna Kloboučníková (@sojova_omacka) je ilustrátorka zaměřující se na autobiografickou autorskou tvorbu a kreslení mimozemských postaviček. Má ráda pastelky a efekty ve photoshopu a největší důraz ve své tvorbě klade ma barevné kombinace. Mimo kreslení ráda tancuje a čte knížky ze svých teenagerských let.


Support the show