Feb 14 2025 24 mins 46
Den senaste tiden har en lång rad kända varumärken, som Buttericks och Nathalie Schuterman, gått i konkurs. Bakom siffrorna döljer sig ofta personliga livsöden och krossade företagardrömmar. Och stora skatteskulder.
Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.
Rekord i konkurser
2024 blev ett rekordår för konkurser. När IAC gick i konkurs hade bolaget en skatteskuld på över en miljard kronor. Även byggbolag som Serneke Sverige, som kastade in handduken för några veckor sen, hade stora skulder. Det är pengar som är att betrakta som förlorade för staten. Högst skuld just nu har Åhléns och SAS.
Fiffel och kriminalitet
Förutom skulder, höga hyror och dålig försäljning gömmer sig även en del fusk bland konkurserna. Skatteanstånden som infördes under pandemin var “attraktiva för missbruk”, enligt en ny granskning från Riksrevisionen. Och nu har ansvaret för ett annat populärt stödsystem bland kriminella – utbetalningarna från lönegarantin – flyttats från Länsstyrelserna till Skatteverket. Förhoppningen är att få stopp på fusket.
Programledare och producent:
Hanna Malmodin
Medverkande och röster i programmet:
Monika Nilsson Lysell, journalist Market
Victor Jensen, reporter Ekonomiekot
Helena Jangel Stridh, projektutvecklare Skatteverket
Tomas Envall, sektionschef Skatteverket
Anna Brink, projektledare Riksrevisionen
Erik Örskog, konkursförvaltare
Jonas Siljhammar, vd Visita