#131 Zmiana i ucieleśnianie przekonań - Z wiatrem w grzywie - podcast


Episode Artwork
1.0x
0% played 00:00 00:00
Feb 24 2025 28 mins   4
Czy przekonania to tkwiące w nas głęboko myśli, które kierują naszymi działaniami? Czy wystarczy zmienić te myśli, abyśmy mogli działać inaczej? Niestety, nie jest to takie proste. Przekonania uruchamiają w nas cały proces wewnętrznych połączeń, powodując, że przemieszczamy się w inne przestrzenie myślenia, działania, reakcji.

W dzisiejszym odcinku chcę Was zachęcić do pozostawienia myślenia o przekonaniach na rzecz myślenia o stanach wewnętrznych. Dlaczego? Gdy rozważamy nasze wewnętrzne stany pojawia się wielowymiarowość, gdzie przekonanią są tylko jedną z części poznawczej.

Stan wewnętrzny ma zarówno część poznawczą, gdzie każda myśl ma wiele wątków i warstw oraz część uczuciową , a także jest powiązany z reakcją układu nerwowego oraz z reakcją ciała czy stanem energetycznym. W tej przestrzeni kryje się również pamięć zmysłowa i wyobrażeniowa. W każdym wewnętrznym stanie, który się w nas wydarza, mamy więc wiele warstw, nakładających się na siebie i powiązanych przeróżnymi skomplikowanymi zależnościami. Przekonania są ważne, ale to jedynie elementy większej całości. Warto więc wziąć pod rozwagę coś więcej niż tylko przekonania.

Jeśli chcemy zauważalnej zmiany, potrzebujemy dostępu do nowych stanów wewnętrznych i rozpuszczania starych stanów (w tym także przekonań, jednak pamiętajmy – one są tylko częścią). Tutaj ważne jest uczenie się siebie, swojej wielowątkowości. Droga myślenia na poziomie przekonań daje złudzenie wpływu na siebie, podczas gdy naszą psychiką i ciałem rządzą o wiele bardziej złożone mechanizmy.

Powiązania bodźców ze stanami wewnętrznymi są bardzo zawikłane, nieoczywiste i budują się latami. Często mały bodziec powiązany jest z jakąś olbrzymią przestrzenią – stanem wewnętrznym z przeszłości. Trudno więc mówić o trwałej zmianie bez zmiany tego w ciele, bez ucieleśnienia. Jesteśmy całością i jedna zmiana pociąga drugą (lub nie jest w stanie jej wywołać;) Jeśli będę mieć dostęp do innego myślenia niż do tej pory, to także moje ciało będzie to inaczej odczuwać.

Jeśli chcemy mieć dostęp do nowych umiejętności, do nowych stanów wewnętrznych, z którymi żyłoby się pełniej i autentyczniej, to muszą one pojawić się także w ciele. Kluczem jest, abyśmy mogli tych pożądanych stanów mieć więcej, a innych, które nam szkodzą – mniej. W jaki sposób można nad tym pracować rozwojowo – opowiadam w tym odcinku. Zapraszam do wysłuchania.

Ucieleśnianie nowego doświadczenia na poziomie poznawczym, emocjonalnym, somatycznym i duchowymI inne wątki tego odcinka:
  • Czy zmiana jednego przekonania na drugie jest możliwa? Co jest potrzebne, żeby mieć dostęp do nowej jakości, nowego stanu wewnętrznego częściej?
  • Jak zauważać przekonania, które są dla nas ograniczające i jak obserwować ich wpływ na szereg innych naszych postaw, myśli i działań.
  • Przykłady z życia: nastawienie do ludzi oraz sytuacji i jak sami się blokujemy.
  • Jak język ciała (oddech, napięcie mięśni, odczucia) jest powiązany ze stanami psychicznymi. O tym, że przekonania mają swoje odwzorowania w ciele i jak poprzez ciało możemy mieć (lub nie mieć) kontakt z danym stanem wewnętrznym.
  • Sposoby pracy rozwojowej i terapeutycznej: metody bottom up (od ciała w kierunku części poznawczej) i top down (od części myślowej w kierunku ciała).
  • Jak modalność NARM wykorzystuje pracę w obu kierunkach bottom up i top down (od ciała do głowy i od głowy do ciała) i jak to jest potrzebne do rzeczywsitej zmiany przekonań (ucieleśnionych przekonań).
  • O zawiłościach relacyjno-doświadczalnych. O wyrastaniu ze stanów dziecięcych i dojrzewaniu. O układzie nerwowym, bodźcach, kotwicach emocjonalnych.
  • Jak programy rozwojowe z końmi w HorseSense uruchamiają procesy w wielu warstwach (poznawczej, cielesnej, emocjonalnej, ale też duchowej) i dlaczego to nie tylko konie uruchamiają.
  • O rozkochiwaniu się w swojej głębi i intersubiektywności wewnętrznej, czyli widzenie w sobie osoby, a nie przedmiotu. Więcej o tym w odcinku #126 Relacja ze sobą – frazes czy moc do zmian.
  • Metafora “drzewa i kota” wchodzącego na jedną gałąź – Jak zdecydować się do wchodzenia na inną gałąź… 😉

Podobał Ci się ten odcinek?

Jeśli uważasz go za wartościowy, podziel się nim, daj znać swoim znajomym na Facebooku, Instagramie i w innych social mediach lub WYŚLIJ PRZYJACIÓŁCE >>
Czekam na Twój komentarz :) na stronie podcastu:

***https://www.horsesense.pl/podcast131/